null


Автомобільні перевезення пасажирів і багажу по Україні

оголошення про надання послуг та замовлення пасажирських перевезень

Каталог файлів
 Пассажирские перевозки по Украине  Бесплатные объявления о перевозках
Меню сайту


Всі оголошення
Мої файли [0]
Законодавство [18]
Автопланета [34]
Корисні поради [30]


Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Вхід/Реєстрація


Пошук


Оголошення по даті


Друзі сайту

Бесплатные объявления

о перевозках

Биржа частных перевозок privattrans.com.ua

_______________________

Перевезення вантажів:

сайт безкоштовних оголошень

Перевезення вантажів. Сайт безкоштовних оголошень.

Всі оголошення

 про надання послуг

 та замовлення

 вантажних перевезень по Україні

Вітаю Вас, Гість · RSS 13.05.2021, 02:27
Головна » Файли » Корисні поради

Зимові шини. Поради фахівця.
22.10.2010, 22:14

Так чому ж автомобілі повинні пересуватися на тих же "туфельках"? Відповідь на це питання була дана ще в 1934 році, коли фінська фірма Nokian представила перші масові зимові шини Kelirengas, які двома роками пізніше отримали добре відоме ім'я Hakkapeliitta. Звичайно, нічого спільного з сучасними зимовими шинами вони не мали. Це були "дубові" вузенькі шини з потужними грунтозацепами - на кшталт тих, що раніше ставили на важкі мотоцикли. У 1936 році свої зимові шини створила австрійська компанія Simperit. Естафету швидко підхопили і інші шинні компанії.

Поза законом


В цей же час в автоспорті почали використовувати шпильки. Проте низька зносостійкість і недосконалість конструкції встали на шляху їх масового виробництва. Адже ніяких твердосплавних вставок ще не було, і сталеві шпильки зношувалися дуже швидко. До того ж вони мали наскрізне кріплення - болт-грибок пронизував протектор наскрізь і фіксувався зовні звичайною гайкою. Шини в такій "кольчузі" ставали непідйомними. І лише у кінці п'ятдесятих років в Скандинавії з'явилися шпильки традиційної конструкції. За основу була узята звичайна заклепка, в стержень якої імплантувалася твердосплавна вставка. Шиповані шини запустили в масове виробництво, але дуже скоро проти них встали шляховики. Їзда на "цвяхах" призводила до неминучого зносу дорожнього покриття. Шиповані шини працювали як фреза - тисячі коліс прокатували в асфальті глибокі колії, які доводилося закладати кожну весну. Першими забили на сполох німці - в 1975 році на території ФРН шпильки були заборонені. 

Незабаром табу на шпильки наклали і інші центрально-європейські країни. Лазівки в цій забороні залишилися лише в Австрії, Бельгії і Швейцарії, тобто там, де в гірських районах на звичайних шинах далеко не поїдеш. У Скандинавії шипи дозволяють використовувати тільки в холодну пору року. Точні терміни в кожній країні різні і можуть "плавати" з року в рік. Подекуди закінчення використання шипованих шин регламентується відповідно до церковного календаря - на "цвяхах" можна їздити до Пасхи.

Окрім цього законодавством було обмежено кількість, вага шпильок і їх виліт - висота на яку твердосплавна вставка виступає над протектором. Зараз в шинах з посадочним діаметром 13 дюймів кількість шпильок не повинна перевищувати 90 штук, в 15-дюймових шинах їх не може бути більше 110. Виліт шпильки не повинен перевищувати 1,2 мм. А боротьба за зниження ваги привела до того, що маса шпильок була понижена з первинних трьох-чотирьох до одного грама. Усі ці величини в більшості країн закріплені законодавчо. Правда, Україна в список цих країн доки не входить.

Ніяких цвяхів

А в центральній Європі і Японії, де шпильки теж поза законом, допомогла маленька технічна революція. Вона сталася в 1997-1998 роках, коли фінська компанія Nokian і японська Bridgstone представили зимові шини нового покоління : Nokian Hakkapeliitta Q і Bridgstone Bizzak MZ - 01 (фрикційна гума підвищеного зчеплення). Їх відмітною особливістю стали численні прорізи-ламелі. У плямі контакту шини з дорогою ці прорізи нащетинюються десятками гумових кромок, кожна з яких успішно чіпляється за мікронерівності на снігу і навіть на гладкому льоду.

Звичайно, замінити шпильки ламелі не можуть, але різницю в зчіпних властивостях між шипованими і нешипованими шинами помітно скорочується. Втім, у таких шин є істотний недолік - м'який протектор дуже погано поводиться на асфальті - ламелі при великих бічних і подовжніх навантаженнях просто складаються, і шина рано починає ковзати.

Шинні угруповування
Нині усі зимові шини можна розділити на три групи: шиповані, нешиповані для суворої зими і нешиповані для м'якої зими. Поки в нашій країні дозволено використовувати усі ці шини без яких-небудь обмежень. Спробуємо розібратися в цільовій аудиторії цих покришок.

Перша група - шиповані шини. На льоду - найнебезпечнішому зимовому покритті - шпильки досі залишаються найбільш ефективним засобом зв'язку автомобіля з дорогою. Для недосвідченого водія ці шини - єдиний порятунок в критичній ситуації. І з АБС і без неї тільки вони можуть забезпечити мінімальний гальмівний шлях на льоду. Тому навіть у великих містах, де "слизькі" дні взимку можна перерахувати по пальцях, початкуючих водіям краще використовувати шиповані шини. Правда треба не забувати, що шпильки не вічні - їзда з високими швидкостями по асфальту неминуче призводить до втрати "цвяхів". Виробники як можуть борються з втратами. Деякі, у тому числі Goodyear, застосовують двошаровий "сендвич"-протектор. Верхній шар складається з традиційної м'якої зимової гуми, а нижній, з щільнішої гумової суміші, призначений для блокування шпильки. Для утримання шпильки також використовується система якірної посадки, при якій отвір під шпильку нагадує перевернутий гриб.


Само собою, ніякими верстатами такий отвір не висвердлиш, тому грибоподібні отвори формуються відразу при відливанні шини. До речі, і самі "цвяхи" останнім часом теж зазнали ряд змін - компанія Nokian Tyres стала оснащувати свої шини "квадратними" шпильками (твердосплавні вставки у них мають не традиційне кругле, а квадратний переріз). У свою чергу Continental представив шини з "овальними" шпильками. Пошук форми триває.

Суворі шини

Друга група - нешиповані шини для суворої зими. Їх ще називають скандинавськими або м'якими. Останнє якнайкраще відбиває їх суть. Протектор цих шин дійсно дуже м'який - твердість гуми приблизно в півтора рази нижча, ніж у літніх або всесезонних шин. Плюс ламелі, які роблять ці шини ще м'якше. Такі шини програють в зчіпних властивостях на льоду шипованим шинам, але на інших зимових покриттях ні в чому їм не поступаються. А по частині акустичного комфорту і плавності ходу виграють. Іншими словами, тим, хто чекає від шин не лише безпеки, але і комфорту, варто шукати компроміс саме в стані нешипованих шин. Але що робити тим, хто не геть і взимку прокотитися по асфальту, тим, хто велику частину часу їздить по вичищених вулицях, і тим, хто володіє спортивним автомобілем з парою-трійкою сотень "коней" під капотом? Для таких випадків шинники пропонують жорсткіші моделі, які в основному використовують в Центральній Європі. В Україні такі шини актуальні тільки у великих міста, де якраз і зосереджені престижні спортивні іномарки. Як на зимових, так і на літніх шинах є індикатори зносу шини.Якщо шини зношена більше - незалежно від моделі і виробника, - їздити на таких покришках взимку небезпечно. Як правило, середньостатистичному водієві зимових шин вистачає на три-четири сезону. Після цього шини застарівають і фізично, і морально. Крім того водієві треба знати, що виробники зимових шин ставлять обмеження за швидкістю руху 
на таких шинах залежно від індексу швидкості і індексу навантаження. 
На закінчення незайве буде нагадати, що безпечніше всього взимку їздити на хороших зимових шинах, а влітку - на хороших літніх.
Для виготовлення літніх і зимових шин використовується різна гума. Для літньої жорстка, а для зимової - м'якша. Літні шини при низьких температурах втрачають свою еластичність, і, як наслідок, їх зчеплення з дорогою знижується - чим жорсткіше протектор, тим більше гальмівний шлях. Зимові ж шини "дубіють" на морозі якраз до тієї міри, щоб забезпечити необхідне зчеплення коліс з дорогою. Також не рекомендується використовувати зимові шини влітку. Із-за свого опору котінню на сухому асфальті вони сильно шумлять, викликають підвищену витрату палива і погіршують керованість автомобіля. Крім того, із-за своєї м'якості така гума швидко зношується на асфальті. Не варто перевіряти на власному досвіді помилки тих розумників, які ставлять зимову гуму тільки на провідну вісь автомобіля, на другій залишаючи літній комплект шин. Різниця коефіцієнтів зчеплення літніх і зимових (особливо шипованих!) шин настільки велика, що взута в літні шини вісь неминуче йтиме в занесення. Усі чотири колеса мають бути однакової сезонності і бажано однієї моделі, оскільки у різних моделей покришок ще і різні ходові характеристики.

Коли ставити зимові шини

Зимові шини не втрачають своїх експлуатаційних властивостей, якщо середньодобова температура близько 5-7 градусів тепла.

Класифікація зимових шин

Власне перші шини з елементами протиковзання (що послужили прообразом для сучасних зимових шин) з'явилися ще на початку XX століття. За цей час технічна думка пішла так далеко уперед, типів і видів зимової гуми з'явилося стільки, що навіть найв'їдливіший і вередливіший покупець може зараз знайти своїй машині шини для пересування в зимових умовах. За традицією, що склалася, усі зимові шини діляться на два основні типи - по малюнку протектора - європейський і скандинавський.

1. Європейський тип чимось схожий на літню протидощову гуму. Його характерні особливості - діагональна побудова малюнка з розвиненою мережею каналів, що відводять воду, великою кількістю тонких прорізів, які називають ламелями, і потужними грунтозаціпами по периферії протектора. Чим більше довжина ламелей, тим більше довжина кромок, якими шина може чіплятися за дорожнє покриття, вбираючи в прорізи воду і сніг, осушуючи і очищаючи тим самим пляму контакту шини з дорогою.

2. Скандинавський тип - це малюнок більше розріджений, з великою кількістю прямокутних або ромбовидних "шашок", розміщених в шаховому порядку. Відстань між дрібними шашками досить велика. Це зроблено для того, щоб протектор легко продавлював міцну верхню кірку льоду або снігового насту і добре очищався від снігу і бруду. Основне завдання у шин з таким малюнком - зробити найкращим зчеплення із засніженою або заледенілою дорогою.

Кожен з цих типів призначений для різних зимових доріг. Так, фахівці вважають, що шини європейського типу пристосовані для руху по мокрих дорогах з невеликою кількістю бруду і снігу і, як правило, але не обов'язково, не призначені для ошиповування. Таку гуму частіше використовують в Центральній і Південній Європі.

Скандинавський же тип найбільш поширений в північних регіонах Європи, де взимку нерідкі люті морози і потужні снігопади. Матеріал скандинавських зимових шин твердіше і більше морозостійкий. Переважна більшість подібних шин шипують, тому багато фірм забезпечують свої зимові шини спеціальними посадочними гніздами.

Всесезонні шини

Всесезонні шини є компромісом між літніми і зимовими. Як правило, на таких шинах стоїть маркування "all season", "tous terrain" або AW (Any weather). Малюнок протектора таких шин більше розгалужений, елементи малюнка групуються в добре помітну доріжку і розділені канавками різної ширини : на елементах малюнка - "шашках" - є вузькі прорізи додаткового мікрмалюнка - ламелі.

За задумом "шинників", "всесезонка" здатна забезпечити прийнятний рівень безпеки взимку і достатній комфорт на літній дорозі. Вважається, що шини добре пристосовані для роботи на сухому і мокрому асфальті, відрізняються задовільною пристосованістю до зимових доріг і, що особливо потрібно враховувати при плануванні бюджету, швидшим зносом, в порівнянні з жорсткішими - літніми. Більшість виробників рекомендують гуму такого типу для використання в тих природних поясах, де середня температура взимку близько 0°C.

Всесезонна гума зберігає свої якості до - 7 градусів. Після цього шина "дубіє", втрачає еластичність. Її експлуатація стає небезпечною. Слід пам'ятати, що шина є елементом безпеки автомобіля. І економія може дуже дорого обійтися".

Звичайно, відомо, що життя учить людину компромісам, проте даний випадок виключення, і більшість фахівців закликають не погоджуватися на "всесезонку". Замінити зимову або літню гуму "всесезонка" не може. Влітку всесезонна гума гірша за літню, а взимку гірше за зимову. Вона розрахована на тих, хто не має досить засобів для купівлі зимового і літнього комплектів "гуми" або виїжджає з гаража дуже рідко і їде до найближчого подуктового магазину на невеликій швидкості.

При цьому потрібно враховувати, що коштують всесезонна гума дорожче сезонною із-за складності виготовлення.


Категорія: Корисні поради | Додав: rock | Теги: Шини, ЗИМОВА ГУМА, заміна шин, ГУМА ДЛЯ ЗИМИ, зимові шини, колеса, ШИПОВАНІ ШИНИ
Переглядів: 5273 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 1.0/1
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]